חוג קולנוע

Photo by Nathan Engel on Pexels.com

בחודשים האחרונים נמצאו הילדים זמן רב בבית. הסדרות והסרטים המיועדים להם ב-Netflix נסרקו שוב ושוב, עד דק, וכל שנמצא ראוי לצפייה – נצפה על ידם ביוזמתם. גם הקריאה, מפלט פנאי ראוי לכל הדעות, לא יכלה למלא את אינסוף השעות, שפרק המגיפה הביא עמו. הנסיבות התאימו אפוא מאוד לחניכתו של חוג קולנוע ביתי. החוג לא נועד להיות מהנה בהכרח ואינו מורכב מסרטי ילדים כלל וכלל. הוא נועד לחשוף את הילדים לעולמות אחרים ולהוביל לדיון בשאלות של מבוגרים. כיוון שהצפייה נעשתה תמיד בצוותא, גם קטעים קשים יחסית, כגון, התמודדות גיבור עם רעב, תסכול עמוק ואף התאבדות, יכלו לזכות לעיבוד רגשי ומחשבתי מיידי בשיחה אישית. התוצאה הייתה חוג קולנוע על כל יתרונותיו: סרטים מרתקים, מרגשים ומרחיבי אופקים – יחד עם חינוך משמעותי לבחינה עצמית, ביקורת ודעת – על הדרך.

'מפגשי' החוג לקולנוע בסלון הביתי התקבלו באהדה רבה. הייתי רוצה להאמין שאמנם כך בעיקר משום שעניינו את הצופים הצעירים, אבל אין לשגות באשליות, שייתכן שלמנת הפופקורן, שהגיעה בעסקת חבילה עם כל הקרנת סרט, הייתה לפחות תרומת מה להצלחה.

ואלה הסרטים שזכו להיכלל בחוג:

שלושה זרים זהים (Three Identical Strangers, במאי: Tim Wardle)

לבני מצווה. סרט דוקומנטרי על שלישיית אחים תאומים שהופרדו בינקותם כחלק מניסוי בפסיכולוגיה. הסרט מרעיד את אמות הסיפים, מכעיס, מטלטל ומעלה שאלות קשות לגבי אתיקה בניסויים מדעיים, שחיתות ברשויות וגופים ציבוריים וגם תהיות מסוג אחר לגמרי לגבי תעצומות הנפש, שמקנה לנו בית הגידול שלנו.   

ללכת שבי אחריו (Dead Poets Society, במאי: Peter Weir)

לבני 10 בוגרים. סיפורו של מורה מעורר השראה ותאב חיים המבקש לנסוך בתלמידיו בטחון בעצמם וביצירתיותם הטבעית. תכלית ההוראה ונהיית התלמידים אחריה מתנגשים חזיתית בחזון בית הספר, הדוגל בחינוך לפי דפוסים מקובלים ונוקשים. התלמידים נמצאים בין הפטיש לסדן וצריכים לקבל הכרעות גורליות לגבי תוואי ההתקדמות הרצוי להם. מעורר שאלות מסוג: "מה אני הייתי עושה" באותן נסיבות ואילו חלופות עמדו לרשות הגיבור.

ארין ברוקוביץ' (Erin Brockovich, במאי: Steven Soderbergh)

לבני 9 ומעלה. מפעל גדול מזהם את מי השתייה של תושבי עיירה קטנה, אך מסנוור את התושבים – ומסווה את הזיהום – בהצעות מפתות לעסקאות נדל"ן. עזת רוח, שלא נרתעת מכוח הכסף, מוכנה להקריב לא מעט מחייה האישיים כדי להוציא את האמת לאור ולהציל נפשות. מבהיר היטב, כי בנחישות, אומץ ותחבולה אפשר לגבור על בריון וכי יש עניינים שהקרבה רבה ראויה להם.    

חלף עם הרוח (Gone With The Wind, במאי: Victor Flemimg)

לבני 11 ומעלה. פרק מורכב בהיסטוריה של אומה אחרת, וגם גיבורה מורכבת, בעלת תושייה ושורדת כחתול רב נשמות. הסרט ארוך ורב תהפוכות ולכן מוצע לצפות בו בשני חלקים במועדים שונים. ייתכן שלצופה הצעיר יהיו אלה התמונות הראשונות של מלחמה אמיתית, ובהן טיפול בפצועים בשדה הקרב, הזועקים לעזרת חובש, אולם, גם תמונות אלה מרחיבות אופק בחשיפתן פניה של מלחמה.    

לב אמיץ (Braveheart, במאי: Mel Gibson)

לבני 11 ומעלה. פרצופו המכוער של כיבוש עם אחר, כולל הדרכים האלימות לגזל אדמותיו, ההוכחה שלעולם אין לזלזל באויב, כי במלחמה לא יקבע הגודל, כי אם התחבולה, יתרונו של המלומד והמחונך בהשגת יעדיו ועוד שורה של מסקנות חינוכיות, המזדקרות מן המסך כמו חרב ארוכה של לוחם סקוטי!  

איש הגשם (Rain Man, במאי: Barry Levinson)

מה יש בקשר המיוחד שבין האחים, מה מחבר אותם זה לזה? האם בית ההורים המשותף והזיכרונות ממנו בלבד? ובמעבר חד: מה יש באוטיסט? מה מייחד אותו? הסיפור מאפשר להתקרב לשני הנושאים השונים האלה: יחסי אחים ואיתור תוואי הדרך לקשר עם אוטיסט. התשובות הנחשפות מחדשות ומרגשות.   

הילד שרתם את הרוח (The Boy Who Harnessed The Wind, במאי: Chiwetel Ejiofor)

לבני 9 ומעלה. בן 9: "זה הילד עם הכי הרבה חזון שראיתי". אין מה להוסיף.

מאחורי המספרים (Hidden Figures, במאי: Theodore Melfi)

לכל ילד בוגר. גזענות ושוביניזם – תופעות חברתיות רווחות גם בהווה, חרף גילן המופלג. יעורר בילד מודעות לתופעות אלה, העיוות והעוול המגולם בהן והשלכותיהן הרעות.   

את רב הסרטים ניתן לאתר ב-iTunes Store ואחד מהם ב-Netflix.

כל מבוגר מכיר את ילדו ויכול להעריך כוחות נפשו להתמודד עם תכנים מעולמם של המבוגרים. להורה מתלבט מומלץ לעיין במדריך להורה (Parents Guide), המוצג אחרון בדף כל סרט באתר IMDB, ובו פירוט סצנות אלימות מרכזיות.

תיהנו מפתיחת הצוהר יחד!

%d בלוגרים אהבו את זה: